Blog

Eskimeyen Tarz; Klasik Ev Dekorasyonu İçin 5 Yaratıcı Fikir 

Eskimeyen Tarz; Klasik Ev Dekorasyonu

Evleriniz için birçok dekorasyon modeli var. Bunların arasından klasik ev dekorasyonu halen eskimeyen ve evlerde kendine sıklıkla yer edinen bir tarz olarak ön plana çıkıyor. Bu tarzı tercih edenlerin özellikle mobilya tercihinde dikkatli olması gerekiyor. Bunun yanında klasik ev dekorasyonunu ucu açık bir tarz olması sayesinde yeni ve yaratıcı fikirler ile çok daha etkileyici ve çarpıcı hale getirebilirsiniz. 

Evleriniz için birçok dekorasyon modeli var. Bunların arasından klasik ev dekorasyonu halen eskimeyen ve evlerde kendine sıklıkla yer edinen bir tarz olarak ön plana çıkıyor. 

1.Duvar Renklerinde Cesur Tercihler Yapın  

Klasik dekorasyonda yaratıcı fikirlerinizi uygulayabileceğiniz yerlerden biri duvarlardır. Klasik ev dekorasyonu farklı konseptlerden oluşur. Bu konseptler genellikle batı ve doğu konsepti olarak değişir.  

  • Batı konseptinde genellikle krem, kırık beyaz ve grinin tonları gibi daha sade renkler tercih edebilirsiniz.  
  • Bununla birlikte doğu konseptinde kırmızı, siyah, mor ve altın rengi gibi baskın ve ihtişamlı renklere yönelebilirsiniz.  

Ev dekorasyonu için yaratıcı fikirler önemlidir. Sizlerde bu klasik renk tercihlerinin dışına çıkarak uygun işlemeli ve semboller ile donatılmış bir duvar kâğıdı kullanabilirsiniz. Aynı zamanda daha farklı renklerin açık, koyu hallerini tercih ederek denemeler yapabilirsiniz.  

Evleriniz için birçok dekorasyon modeli var. Bunların arasından klasik ev dekorasyonu halen eskimeyen ve evlerde kendine sıklıkla yer edinen bir tarz olarak ön plana çıkıyor. 

2.Lüks Dekorasyonda Detaylar  

Klasik tarzda dekorasyonlarda geometrik seçimler tercih edilmez. Ev aynı zamanda çok fazla kullanılmamaktadır. Klasik ev dekorasyonu için mobilyalarda daha çok lüks, işlemeli ve düz hatlara sahip mobilyalar tercih edebilirsiniz. Yani geometrik ve dairesel mobilyalardan uzak durmalısınız. Ama bu durum aksesuarlar için geçerli değildir.  

Renk ve model olarak klasik tarza uygun aksesuarlar olduğu sürece geometrik ve tetris tarzı aksesuarlar kesinlikle tercih edebilirsiniz. Klasik ev dekorasyonu geometrik aksesuarlar ile uyumlu değildir şeklindeki ön yargının önüne geçerek yaratıcı ve etkileyici bir tarz yakalayabilirsiniz.  

Bununla birlikte geometrik seçimler yaparken dikkat etmeniz gereken şey mobilyalarda geometrik seçimler yapmamaya özen göstermektir. Klasik tarzda mobilyaların çok önemli olduğundan bahsetmiştik. Yani alınması gereken mobilyalar lüks, geleneksel ve birazda modern görünümlü olmalıdır. Ayrıca sade hatlara sahip ürünleri tercih etmelisiniz. Bundan dolayı geometrik veya dairesel objeleri daha çok aksesuar gibi kısımlarda tercih etmelisiniz. 

3.Avizeler ve Işıklandırma 

Hangi dekorasyon çeşidi ve türü olursa olsun ışıklandırma ve odanın yapısına ve konseptine uygun bir avize seçimi çok önemlidir. Klasik ev dekorasyonu içinde doğru bir ışıklandırma duvarlardan mobilyalara tüm parçaları çok daha ön plana çıkartır. Ayrıca daha çarpıcı olmasını sağlayabilir.  

Bu süreçte seçtiğiniz konseptin doğu, batı; hangi konsept olduğuna göre avize tercihinde bulunmalısınız. Doğu konseptinde daha çok işlemeli, ihtişamlı ve lüks avizeler tercih edebilirsiniz. Batı konsepti benzeri konseptlerde sade, şık ve lüks avizeler tercih etmeniz daha doğru olacaktır.  

Seçeceğiniz ışık renklerinde soft white veya daylight gibi ışık renklerini seçmelisiniz. Böylece mobilya ve diğer aksesuarların daha çok ön plana çıkmasını sağlayabilirsiniz. Bu iki renk dışındaki renklerin seçimi hem uzun süreli kullanımda gözleriniz yorar. Hem de bir süre sonra sıkılmanıza yol açabilir. 

4.Hem Klasik Hem De Doğal Bir Görünüm Yakalamak 

Klasik tarzdaki ev dekorasyonunuzda farkı bir dokunuşta istiyorsanız; 

  • Doğal görünümlü aksesuarlar, 
  • Canlı bitkiler ile aynı zamanda doğal bir görünümde yakalayabilirsiniz.  

Öncelikle dekorasyonunuzda bazı mobilya ve aksesuarlarda klasik görünümün yanı sıra ilaveler yapın. Ahşap, metal veya cam gibi malzemelerin kullanıldığı mobilyalar ile doğal bir görünümde sağlayabilirsiniz. Bunun yanında odalarınızda doğru konumlara koyduğunuz sürece canlı bitkileri klasik dekorasyonda kullanabilirsiniz. Hem evinize yeni bir rahatlık ve hava katarlar. Hem de ekstra bir doğallık kazandırırlar. Bu şekilde bir dekoratif tarz ile klasik görünümü ve doğallığı aynı anda yakalayabilirsiniz. 

5.Tavanda Yeni Esintiler 

Dekorasyon süreçlerinin genelinde tavan her zaman atlanan ve unutulan bir yer olarak karşımıza çıkıyor. Hatırlansa bile çoğunlukla sadece renk değişimi ile geçiştirilebiliyor. Bunun yerine klasik tarza uygun şekilde yeni işlemeler yapabilirsiniz. Ya da tavanda duvar kâğıdı kullanarak çok daha farklı bir hava elde edebilirsiniz.  

Özellikle klasik dekorasyonda doğu konseptini tercih ettiyseniz tavanınızda ve tabi ki isterseniz ekstra başka yerlerde Arap, Selçuklu veya Hint desenlerini ve işlemelerini kullanabilirsiniz. Bu odayı çok daha ihtişamlı ve ilgi çekici hale getirebilir.  

Batı konsepti gibi daha sade konseptlerde ise tavana uygun bir duvar kâğıdı ya da daha sade işlemeler ile ekstra bir hava katabilirsiniz. Yani tavanlarınızda kesinlikle dekorasyon sürecinde atlanmaması gereken ve doğru dokunuşlar yapmalısınız. Bu sayede çok daha etkileyici bir dekoratif hava elde edebilirsiniz.  

Klasik ev dekorasyonu için yaratıcı fikirler diğer dekoratif türlere göre daha önemlidir. Çünkü klasik ev dekorasyonu ucu açık dekoratif türlerden biridir. Size verdiğimiz tüyolar ve fikirler gibi birçok farklı fikri uygulayabilirsiniz.  

Tercihinize göre düz klasik bir görünümde elde edebilirsiniz. Kişi daha farklı dokunuşlar istiyorsa verdiğimiz fikirleri deneyerek ve uygulayarak çok daha çarpıcı görüntüler elde edebilir. Klasik dekorasyonun sıklıkla tercih edilmesinin bir sebebi de bu şekilde ucu açık ve şekillendirilebiliyor olmasıdır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir