Blog

Evimi Nasıl Modern Yaparım Diyenlere; 6 Adımda Modern Ev Dekorasyonu 

Modern ev dekorasyonu

Modern ev dekorasyonu sürekli güncellenen ve bu sayede istenirse sürekli yeni eklemeler yapılabilen ucu açık bir dekoratif tarzdır. Son dönemlerde ise daha ziyade ön plana çıkmaktadır. Bunun yanında diğer dekoratif tarzlara göre eve daha kolay uyum sağlar. Bu da modern dekorasyonu ön plana çıkaran etkenlerden biridir.  

Modern bir ev için uygun dekorasyon önerileri son dönemlerde ev dekore edenler için önem kazanmıştır. Bu yazımızda sizlere modern bir ev dekore edebilmeniz için adım adım dekorasyon önerilerinde bulunacağız. 

Modern ev dekorasyonu

1.Renk Belirleme Süreci 

 • Modern tasarımlarda daha ferahlatıcı ve rahat bir konsept için krem, kırık beyaz veya grinin tonları tercih edin.   
 • Daha ihtişamlı ve baskın bir konsept için ise siyah, mor gibi renkler tercih edebilirsiniz.  
 • Bu renkler arasından sizin en sevdiğiniz renklerden birini ana renginiz olarak belirleyin. 
 • Belirlediğiniz ana rengi odadaki büyük parçalarda (mobilyalar gibi) kullanarak ön plana çıkarabilirsiniz.  
 • Bunun yanında belirlenen ana rengi, aksesuarlarda da kullanabilirsiniz.  

Modern ev dekorasyonu için size önerdiğimiz renkler dışında farklı renkler tercih edebilirsiniz. Fakat önerdiğimiz renkler modern ev dekorasyonu için en uygun ve en çok öne çıkan renklerdir. Bunun yanında odayı tek bir renk ile boğmak istemiyorsanız önerdiğimiz renkleri sentezleyebilirsiniz.   

Modern ev dekorasyonu

2.Odalarda Duvar ve Zemin Rengi Belirleme Süreci 

Verebileceğimiz en önemli dekorasyon önerileri arasında zemin ve duvar rengi vardır. Zemin ve duvar rengi mobilyaların ön plana çıkması için önemlidir. Duvar ve zemin renk seçiminde şunlara dikkat etmelisiniz; 

 • Duvar rengi tercihinizi olabildiğince mobilyalar ile paralel renklerde seçin. Mesela mobilyalar krem rengindeyse duvar renginizi beyaz tercih edin. Yani mobilya ve duvar rengi aynı ya da birbirine paralel renkler olsun. 
 • Duvarlarda kendinizi sadece renklendirme ile kısıtlamayın. Yine mobilyalar ile uyumlu olacak şekilde duvar kağıtlarını da modern ev dekorasyonu için tercih edebilirsiniz. 
 • Zemin renginde ise duvar ve mobilyaya zıt renkler tercih edebilirsiniz. Bunun yanında modern tasarımda duvar ve mobilyaları zıt renklerde olacak şekilde dizayn edebilirsiniz. Ahşap zemin veya parke zemin bu tarz dekorasyonlar için uygundur. Yani zeminin hammaddesini kişisel zevklerinize göre tercih edebilirsiniz. 
 • Parke ve ahşap zeminden farklı olarak mermer veya granit zemin döşemelerinde duvar veya mobilyalar ile paralel renk tercihlerinde bulunabilirsiniz.   

3.Perde Seçimi

Modern bir ev dekorasyonu sürecinde seçeceğimiz perdeler çok önemlidir. Modern ev dekorasyonu ana amaç olarak lüks, hafif geleneksel ama buna rağmen sade bir tarzı benimser. Bundan dolayı aldığınız perdelerin sade renklerden oluşmasına dikkat etmelisiniz. Bunun yanında perdeleri olabildiğince duvar ile aynı renkte almamaya özen gösterin.  

Duvar ile aynı renk perde alımı odayı boğucu hale getirebilir. Bunun yerine mavi ya da morun koyu tonları ya da zemin ile paralel renklerde perde tercihinde bulunmak dekorasyonunuzu destekler. 

4.Avizeler ve Işıklandırma 

Özellikle modern ev dekorasyonu için ışıklandırma çok önemlidir. Doğru bir ışıklandırma mobilyalarınızın ve aksesuarların ön plana çıkmasını ve daha çarpıcı olmasını sağlayabilir. Bunun yanında bu ışıklandırmayı daha şık bir şekilde sağlamak için doğru avize seçimleri de önemlidir.  

Eğer mobilyalar ve duvar renginiz daha çok siyah, mor, altın rengi ağırlıklı ise geleneksel tarz işlemeleri belirgin olarak kullanabilirsiniz. Estetik görünümlü avizeler tercih edebilirsiniz.  

Renkler daha çok krem rengi, beyaz gibi renklerse daha sade ve modern görünümlü avizeler tercih edebilirsiniz. 

5.Yer Döşemesi Tercihi 

Modern ev dekorasyonu için ahşap döşeme tarzı zemin döşemeleri fazla klasik bir görünüme sahip olduklarından uyumlu olmayabilirler. Bunun yerine mermer, granit tarzındaki yer döşemeleri tercihinde bulunabilirsiniz.  

Eğer zeminde mermer, granit tarzı bir döşeme tercihi yapacaksanız ahşap veya parke döşemesinin tersine duvar renginizle daha paralel bir renk tercihinde bulunabilirsiniz. Bunun yanında işlemeli yani damarlı mermer ya da granitler de tercih edebilirsiniz. Fakat sade görünümlü desenlerden ziyade çok renge odaklanmış mermer ve granit modern ev dekorasyonu için daha uygundur. 

6.Ekstra Aksesuar Tercihleri 

Modern tarzlarda gösterişli fakat aynı zamanda da sade bir görünümün önemli olduğunu belirtmiştik. Fakat sadelik kısmına çok önem vererek çok sade bir ev oluşturmamakta modern ev dekorasyonu sürecinde önemlidir. Bunun önüne geçmenin bir yolu duvarlarda aksesuar olarak geometrik şekilli, dairesel aynalar kullanabilirsiniz. Ya da yağlı boya tablolar ile duvarlarınızı süsleyerek çok daha güzel bir görüntü elde edebilirsiniz. Bu sayede hem duvarlarınız boş kalmaz. Hem de daha çarpıcı ve etkileyici bir modern tarz elde edebilirsiniz. 

Bu önerilerin yanında son rötuş yani tamamlayıcı olarak mermer desenli ve oda ile uyumlu aksesuarlar tercih edebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse; 

 • Yemek odalarınızda mumluklar,  
 • Oturma odası ve salonlarda vazo gibi modern dekorasyon konseptinize uygun aksesuarlar eklenebilir.  

Fakat modern tasarımda sadeliğin önemini unutmayarak her tarafı çok fazla aksesuar ile boğmamaya özen göstermelisiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir