Blog

Lüks Modern Yemek Odası Takımı Nasıl Seçilir? 

Lüks Modern Yemek Odası Takımı

Yemek odaları öğün vakitlerinde tüm aile bireylerini bir araya getiren önemli yerlerdir. Bundan dolayı yemek odası dekorasyonu, özenle yapılması gereken odalardandır. Lüks modern yemek odası dekorasyonu yemek odaları için çok sık tercih edilmektedir.  

Yemek odalarınızda lüks ve modern bir görünüm, hem rahatlatıcı hem de diğer dekoratif şıklık sunar. Dekorasyonun türüne göre daha rahatlatıcı bir ortamın oluşmasında yardımcı olur. Lüks modern yemek odası seçerken; 

 • Odanızın büyüklüğü,  
 • Odanın yapısı dikkat etmeniz gereken birçok nokta vardır. 

Lüks Modern Yemek Odası Takımı

Alana Uygun Yemek Odası Takımı Seçmek 

Yemek odası takımını almadan önce kesinlikle takımı koyacağınız odayı ayrıntıları ile belirlemiş olmalısınız. Çünkü eşya seçiminden eşyaları yerleştirmeniz kadar her şey elimizdeki alanın durumuna ve büyüklüğüne göre ilerler.  

Yemek odası olarak kullanmayı düşündüğünüz odanın ölçülerine, büyüklüğüne, yapısına hakim olmalısınız. Bu gibi birçok özelliğine hâkim olmadan alınan bir yemek odası takımı odaya uyum sağlayamayabilir. Hayal kırıklıkları yaratabilir.   

Normal şartlarda geniş bir odaya lüks modern yemek odası dekorasyonu uygulamak daha kolaydır. Fakat son zamanlarda dar yapılı odalar için de uygun takımlar ortaya çıkmaktadır. Bunların yanında eğer mümkünse oda geniş pencerelere sahip olmalıdır. Bol güneş alabilmesi yemek odaları için önemlidir. 

Lüks Modern Yemek Odası Takımı

Uygun Renkleri Nasıl Kombinleyebilirsiniz?  

Amacınız Lüks modern yemek odası gibi bir dekoratif tarz ise seçebileceğiniz birçok renk vardır.   

 • Hem lüks hem de modern bir görünüm mü istiyorsunuz? Bunun için krem, kırık beyaz, gri ve grinin tonları gibi daha ferah ve rahatlatıcı renkleri kullanın. 
 • Bunun yanında siyah, mor, altın rengi gibi daha ihtişamlı bir etki alanı oluşturabilirsiniz. Yemek odanız için asil ve şık gözüken renkleri de tercih edebilirsiniz.  

Bu renkler birbirlerine zıt renklerdir. Buna rağmen lüks yemek odası dekorasyonu için iki renk skalasını birlikte kullanma yoluna gidebilirsiniz.  

 • Duvar ve zemin renklerinde siyah gibi daha baskın renkler kullanabilirsiniz. 
 • Yemek odası takımının zıttı olacak şekilde bir renk seçebilirsiniz. Bu durumda duvarlarda yemek odası takımı ile uyumlu bir renk seçimi yapabilirsiniz.  
 • Bu tarz renklerin yanında kırmızı, sarı gibi sıcak renkleri kullanabilirsiniz. Fakat lüks ve modern bir tarz için bu tarz renklerin kullanımı modern bir tarzdan spor tarza doğru bir evirilmeye yol açabilir. Bundan dolayı bu tarz renklerin lüks ve modern tasarımlarda kullanmanızı kesinlikle önermiyoruz. 

Lüks Yemek Odası İçin Uygun Mobilya Seçimi 

Lüks ve modern tarzlar dönemimizde çok sık tercih ettiğimiz tarzlardan biridir. Modern tarzın avantajı sonradan değiştirmeye ve yeniden şekillendirmeye uygun bir dekoratif tür olmasıdır. Bunun yanında lüks modern yemek odası kavramı sürekli gelişmeye devam eder. Ve güncellenen bir kavram olduğundan sürekli şekilde yeni aksesuarlar ve parçalar ekleme şansınız olacaktır.  

Uygun mobilya seçimi için lüks yemek odası dekorasyonu elde etmek istiyorsanız öncelikle ahşap yüzeyli masalardan çok cam yüzeyli masalara yönelmelisiniz. Bunun yanında sandalyelerde ise metalik yapılı sandalye tercihleri çok daha hoş duracaktır. Bunun yanında alacağınız mobilyalarda yemek odası takımına uygun şekilde tercihlerde bulunmalısınız. Mobilyalarınız yemek odası takımının önüne geçmemelidir. 

Yemek Odasında Aksesuar Tercihleri 

Yemek odanız özellikle tamamen ayrı bir odaysa yani başka bir oda ile ortak kullanımlı bir yapıda değilse aksesuarlar çok ayrı bir önem kazanır. Çünkü ayrı bir yemek odasında sadece aldığınız yemek odası takımı odayı doldurmak ve dekorasyonu tamamlamak için yeterli olmaz. Geriye kalan boşlukları uygun aksesuarlar ile doldurmanız gerekmektedir.  

Aksesuarlarda özellikle mumlar veya şamdanlar gibi şeyler öncelikle dikkat çekici unsurlardır. Odanın tarzına uygun olacak şekilde modern yapıdaki şamdan ve mumluk tercihleri odanın daha estetik görünmesini sağlar. Bunun yanında dekoratif yapıdaki çanakları da odanın tarzına uygun bir şekilde seçmelisiniz. Böylece odanın daha şık gözükmesini sağlayabilirsiniz.  

Oda geniş bir oda olmasından dolayı yerleştirdiğiniz aksesuarlara rağmen tam doluluk hissi vermeyebilir. Böyle bir durumda lüks modern yemek odası ile uyumlu olacak birçok konsol, vitrin, büfe gibi mobilyalar ile ekleme yapabilirsiniz. Böylece odanın daha dolu ve şık gözükmesini sağlayabilirsiniz. 

Yemek Odalarında Yuvarlak Masamı Dikdörtgen Masamı Tercih Etmelisiniz?  

Bu soru özellikle lüks modern yemek odası tarzı bir dekorasyon yapılıyorsa çok sık sorulan sorulardan biridir. Yuvarlak ve oval masalar; 

 • Yapısal olarak odaya uyum sağlaması zor olduğundan, 
 • Çok geniş odalara ihtiyaç duyduklarından günden güne daha az tercih edilmektedir.  

Dikdörtgen masalar ise; 

 • Hem köşeler ile daha uyumlu olması, 
 • Hem de yuvarlak masalar kadar geniş bir yer istemediklerinden dolayı özellikle lüks modern yemek odası için daha sık tercih ediliyorlar.  

Bu gibi nedenlerden dolayı lüks ve modern bir tarz için cam kaplamalı ve dikdörtgen yapıdaki masaları kullanmalısınız. Eğer yuvarlak veya oval tipte bir masa istiyorsanız odanızın genişlik durumuna dikkat ederek bu tercihi yapmanız önemlidir. Tavsiyelerimizi göz önünde bulundurarak istediğiniz lüks modern tarza ilk adımlarınızı atmış olacaksınız.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir