Blog

Dikkat Çekici ve Lüks Yemek Odası Nasıl Dekore Edilmelidir?

Lüks yemek odası dekorasyonu

Dikkat çekici ve aynı zamanda lüks yemek odası için birçok dekoratif tarz tercih edebilirsiniz. Özellikle modern veya avangart tarz bu konuda diğer tarzlara göre daha önde olduğundan tercih edebilirsiniz. Lüks yemek odası dekorasyonu içerisinde modernliğin ve şıklığın birlikte bulunduğu bir tarzdır. Bu yüzden öncelik olarak avangart veya modern tarzları tercih etmelisiniz. 

Lüks yemek odası dekorasyonu

Dikkat Çekici Dekorasyon Türleri 

Her dekoratif tarzın kendine göre bir dikkat çekiciliği olduğundan aslında hepsini tercih edebilirsiniz. Bunun yanına lüks kavramı da eklenince avangart, modern tarzlar şartları çok iyi sağladığından bu iki tarzdan birine yönelmelisiniz. Modern tarz şık ve sade görüntüsü ile ön plana çıktığından tercih edebilirsiniz. Avangart tarz hem geleneksel hem modern tarzdan esintiler taşıyan bir tarz olması sebebiyle tercih edebilirsiniz. Burada modern tarz dikkat çekicilik değil sadeliği ile ön plana çıktığından uygun dokunuşlar yapmalısınız. Farklı renk seçimleri, farklı aksesuar seçimleri gibi seçenekler ile sadeliğin üstüne dikkat çekiciliği serpmelisiniz. Avangart tarz ise zaten geleneksel tarzı da kapsadığından ekstra dokunuşlar yapmamalısınız. Bunun yerine daha fonksiyonel aksesuarlara ve ekstra eşyalara yönelebilirsiniz. Görüldüğü üzere lüks yemek odası oluşturmak istiyorsanız bu iki tarzdan birini tercih etmelisiniz. Çünkü bu tarzlar fazla abartmadan istediğiniz dikkat çekiciliği de sağlayacaktır. 

Lüks yemek odası dekorasyonu

Lüks ve Şık Bir Görünüm Nasıl Elde Edilir? 

Lüks ve şık bir görünüm elde etmeniz için ışıklandırmadan mobilyalara doğru tercihleri yapmalısınız. Özellikle lüks yemek odası için ışıklandırma, mobilya, aksesuar tercihlerinizi doğru yapmalısınız. Öncelikle modern tarzı mı yoksa avangart tarzı mı tercih edeceğinize karar vermelisiniz. Böylelikle mobilya seçim sürecinde o tarzın üstüne giderek daha rahat bir süreç geçirebilirsiniz. Lüks ve şık bir görünüm istiyorsanız iki tarz içinde masa, sandalyeleri koyu tonlardaki renklerden seçebilirsiniz. Koyu renkler soft renklere göre daha dikkat çekici ve asil gözüktüğünden dolayı bu tarz bir tercih yapabilirsiniz. Bunun yanında duvar ve zemin rengi gibi diğer yerleri ise mobilyadaki koyu renklere göre şekillendirebilirsiniz. Ek olarak aksesuarları da dikkatli ve özenli seçmelisiniz. Seçtiğiniz dekoratif tarza uygun ve olabildiğince şık görünümlü, fonksiyonel aksesuarlar seçmeye çalışmalısınız. Bu öncüllere dikkat ederseniz lüks ve dikkat çekici bir görünümü rahatlıkla elde edebilirsiniz. 

Renk Tercihleri Nasıl Olmalı? 

Lüks ve dikkat çekiciliği en iyi şekilde koyu renklerle sağlayabilirsiniz. Bundan dolayı seçtiğiniz tarz fark etmeksizin özellikle yemek odası takımınızı koyu renkler ağırlıklı seçmelisiniz. Koyu renkler asilliği, ihtişamı ve dikkat çekiciliği arttıran ve lüks gözüken bir renk yelpazesi olduğundan tercihinizi bu şekilde yapmalısınız. Lüks yemek odası için mobilyalarda koyu renk tercihleri yapmalısınız. Fakat duvar ve zemin renginde de buna göre hareket etmelisiniz. Bu durumda duvarlarda da koyu renkler tercih etmelisiniz. Zeminde ise soft renkler tercih ederek odada biraz da olsa rahatlatıcı bir hava da oluşturmalısınız. Yani mobilya, duvarlarda koyu ve baskın zeminde onların tersine soft ve açık renkler tercih etmelisiniz. Bu tarz renk tercihleri ile lüks ve dikkat çekici bir görüntüyü çok daha kolay şekilde yakalayabilirsiniz 

Aksesuar kullanımı ve Tercihleri 

Aksesuarlar oluşturmaya çalıştığınız dekoratif tarzın tamamlayıcısı olduklarından aksesuar tercihlerinizi dikkatli yapmalısınız. Özellikle lüks yemek odası oluşturabilmek için aksesuarlarınızı seçtiğin dekoratif tarzla uyumlu şekilde seçmelisiniz. Aksesuarlarda renk tercihi olarak aksesuarına göre farklılık gösterecek şekilde soft veya baskın renkleri tercih edebilirsiniz. Eğer avangart tarz için aksesuar seçecekseniz işlemeli ve baskın renkli aksesuarlar tercih edebilirsiniz. Modern tarz için aksesuar seçecekseniz sade ve soft renklere sahip aksesuarlara yönelebilirsiniz. Bunun yanında özellikle modern tarzda aksesuarlarda fonksiyonel yönden de zenginleşmiş aksesuarlar tercih edebilirsiniz. Avangart tarzda ise daha çok el işçiliği içeren ve görünüm olarak ön plana çıkan ahşap detaylı aksesuarlar tercih edebilirsiniz. Aksesuar seçimlerinizi bu öncüllere dikkat ederek yapabilirsiniz. Bu şekilde olabildiğince kusursuz bir lüks yemek odası dekorasyonu elde edebilirsiniz. 

Lüks Bir Yemek Odası Takımı Tercihi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Yemek odanız için mobilya seçerken bazı öncüllere özellikle dikkat etmelisiniz. Dikkat etmeniz gereken şeyler özellikle seçtiğiniz tarza göre şekillenen öncüllerdir. Bu durumlar şu şekildedir; 

  • Öncelikle hangi tarza yöneleceğinizi seçmelisiniz. Çünkü odanın renklerinden tutun alınacak mobilyalara kadar her şey seçtiğiniz tarza göre şekillenir. Önce amaçladığınız dekoratif tarzı seçerek süreci daha rahat ilerletebilirsiniz. 
  • Dekoratif tarz tercihinizi yaptıktan sonra o tarza uygun aksesuar ve mobilya seçimlerinde bulunmalısınız. Ek olarak renk tercihlerinizi de buna göre yapmalısınız. 
  • Sonrasında ise alınan mobilya ve aksesuarları odaya uygun ve nizami biçimde yerleştirmelisiniz. Yanlış bir düzende yerleştirmek dekorasyonunuzun tam potansiyelini gösterememesine sebep olur. Bundan dolayı odayı iyi tanıyarak ve uygun yerlere olacak şekilde mobilya ve aksesuarları yerleştirmelisiniz. 
  • Bu denilenleri aşamalar şeklinde düzgün bir biçimde yaparsanız dikkat çekici ve lüks yemek odası oluşturabilirsiniz. Özellikle aksesuar ve mobilya tercihlerinizde tarz ve renk seçimlerinde çok dikkatli olmayı ihmal etmemelisiniz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir