Blog

Modern Çizgilere Sahip Yatak Odası Dekorasyonu

Modern dekorasyon yatak odası dekorasyonu için sıklıkla kullanılan sade, şık bir tarzdır. Bundan dolayı yatak odalarınızda modern dekorasyonu ya da bu tarzdan eklemeleri rahatlıkla yapabilirsiniz. Modern tarzın veya avangart tarzın bu kadar tercih edilmesinin nedeni birçok seçenek arasından seçim yapabilmenizdir. Yani bu kadar çok tercih edilmesinin bir sebebi de size ucu açık tercihler sunabilmesidir. 

yatak odası dekorasyonu

Modern Dekorasyon Nedir?

Modern dekorasyon sık tercih edilen; ucu açıklığı, şıklığı, sadeliği ile ön plana çıkan bir tarzdır. Aradığınız şey özellikle sadelik ve şıklığın bir arada olmasıysa tercih edebilirsiniz. Özellikle yatak odalarınız, oturma odalarınız ve salonlarınızda tercih edebilirsiniz. Bu odalar günün yorgunluğunu attığınız odalarınızdır. Bu yüzden soft renklerden oluşan modern bir tarzı bu odalar için rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Özellikle yatak odası dekorasyonu için modern tarza yönelebilirsiniz. Çünkü yatak odası ve modern tarz; sadeliği, soft renkleri sevdiğinden birbirleriyle çok kolay bütünleşirler. Yani rahatlatıcı renklerin sadelik ve şıklık ile bütünleşmesini istiyorsanız kesinlikle modern tarzı tercih etmelisiniz. Eğer soft renkleri sevmiyorsanız ve koyu renkler istiyorsanız modern tarzı koyu renkler ile bütünleştirebilirsiniz. Bu da bir seçenektir ve modern tarzın ucu açıklığı sayesinde bu durumu rahatlıkla uygulamaya dökebilirsiniz. 

yatak odası dekorasyonu

Yatak Odasında Modern Dekorasyon 

Yatak odalarınızda modern tarzı en verimli haliyle uygulamak için bazı öncüllere dikkat etmelisiniz. Bu öncüller ve öneriler şu şekildedir; 

  • Modern yatak odası dekorasyonu için öncelikle odanın geneli için uygun renkleri tercih etmelisiniz. Bu sürece mobilyalardan başlamalı ve mobilyalarla uyumlu şekilde duvar, zemin, perdeler şeklinde ilerlemelisiniz. Birbirleri ile uyumlu renk tercihleri dekorasyonu en yüksek verimine çıkaracaktır. 
  • Yatak odası dekorasyonu rahatlığın ön planda olduğu tarzlardandır bu yüzden mobilyalarda konfora öncelik vermelisiniz. Özellikle seçtiğiniz yatakta bu duruma çok dikkat etmelisiniz. Yatağın ortopedik olup olmadığı ve yattığınızda nasıl hissettiğiniz bu durumlara dikkat ederek yatak seçimi yapmalısınız. 
  •  Olabildiğince uyku getirici ve rahatlatıcı etkisi olan soft renklere yönelmelisiniz. Bu sayede yatak odanızı daha ferah ve rahatlatıcı bir hale getirebilirsiniz. 
  • Bu öncüllere ve önerilere özen göstererek çok daha verimli bir yatak odası oluşturabilirsiniz. 

Yatak Odasına Modern Eklemeler 

Modern eklemeler olarak özellikle gardırop, komodin, abajur gibi eklemeler diğer eklemelere göre daha ön plandadırlar. Yatak odası dekorasyonu bu tarz eklemeler olmadan yarım kalacağından odanın geri kalanına uyumlu eklemeler yapmalısınız. Bu eklemeler ile odayı daha dolu ve fonksiyonel bir hale getirebilirsiniz. Özellikle komodin ve abajur gibi seçimlerde fonksiyonelliğe çok dikkat etmelisiniz. Komodinlerin asıl amacı üstlerine bir şeyler koyabilmenizdir. Fakat aynı zamanda çekmeceli komodinler alarak kendinize ekstra depolama alanı oluşturabilirsiniz. Bunun yanında abajurları hem aksesuar hem de gerektiğinde bölgesel bir ışık kaynağı olarak kullanabilirsiniz. Yani aksesuarlarınızı sadece görünümleri değil fonksiyonellikleri yönünden de değerlendirerek almalısınız. Bu şekilde yatak odanızı daha şık ve daha işlevsel bir hale getirebilirsiniz. 

Yatak Odasında Modern Dekorasyonda Renk Tercihleri 

Yatak odası dekorasyonu Renk tercihlerinde odanın genelinin birbirine uyumuna dikkat etmelisiniz. Duvarlar, mobilyalar, zemin perde halı bu süreç içerisinde bunların renklerini birbirleri ile uyumlu şekilde seçmelisiniz. Renkleri tercih ederken şu sıralamaya uymaya dikkat etmelisiniz. 

  • Öncelikle mobilya renklerine karar vermelisiniz. Daha çok gri, beyaz, kırık beyaz gibi renklerin tonlarını tercih edebilirsiniz. Bu renkler zihinde rahatlatıcı bir etki yarattığından yatak odasında tercih edilebilirler 
  • Sonrasında ise duvar ve zeminin renklerini seçmelisiniz. Bu süreçte duvar rengini mobilyalar ile paralel renk de bir tercih yapabilirsiniz. Zemin renginde ise mobilya ve duvarların aksine onlara zıt bir renk tercihi yaparak kapatabilirsiniz. 
  • Perde de ise özellikle içeri ışık almaması için daha koyu renkler tercih edebilirsiniz. 
  • Halı için renk tercih ederken birçok farklı rengi tercih edebilirsiniz. Özellikle dikkat etmeniz gereken şey ise halının modern tarzla uyumlu bir halı olmasıdır. 
  • Bu şekilde renk tercihleri yaptığınızda oda mobilyalardan duvarlarına tam olarak modern tarzla uyumlu hale gelecektir. 
  • Tercih edilen mobilyalarda mobilyanın içeriğindeki renklerin birbirine paralel olmasına da dikkat etmelisiniz. 
Spor Tarz ve Modern Tarzı Bütünleştirmek 

Modern tarz aynı zamanda spor tarzdan esintiler taşıdığı için bu ikiliyi bir bütün halinde kullanabilirsiniz. Özellikle rahatlık ve konforu çok daha fazla önemsiyorsanız spor tarzdan eklemeler yapmalısınız. Bu ikiliyi bütünleştirerek sade ve şık ama bunun yanında daha rahat ve çılgın bir tarz elde edebilirsiniz. Bu ikiliyi bütünleştirerek özellikle renk skalanızı çok daha geniş hale getirebilirsiniz. Beyaz ve tonları dışında mavi, sarı gibi renkleri de kullanabilirsiniz. Bunun yanında mobilya tercihlerinizde de geometrik şekilli mobilyalara yönelebilirsiniz. Yatak odası dekorasyonu için bu ikilinin birleşimi daha konforlu ve şık bir tarz ortaya çıkarabilir. 

Özellikle renk skalası genişlediğinden fazla renk çeşidiyle odayı daha geniş ve ferah bir hale getirebilirsiniz. Yani bu iki tarzı birlikte kullanarak sade, şık aynı zamanda daha rahat bir tarz oluşturabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir